e-villamos online szaklap

Világításvezérlés épületek mellékhelyiségeiben III.

Lépcsőházak

| | |  0 | |

Az elmúlt hónapok tematikáját folytatva, az épületek nem fő funkciójához tartozó helyiségek és területek világításvezérlésével foglalkozunk. Sokszor nagyon egyszerűnek tűnő, de gyakran mégis komoly fejtörést okozó részt vizsgálunk most meg, a lépcsőházakat.

Ez az épületterület egyben névadója is egy hosszú időszakon keresztül alkalmazott, egyszerű és népszerű készüléknek, a lépcsőházi automatának. Ahogy a korábbi cikkünk bevezetőjében már említettük, a lépcsőházi automata, időrelé vagy impulzusrelé alkalmazása okozhat kellemetlenséget nem logikus nyomógom elhelyezés vagy egy rosszul megválasztott időzítés beállításával.

Ezeket a mozgás- és fényfüggő automatikus vezérléssel elkerülhetjük, de itt is kulcsfontosságú a kellő körültekintés, hogy az eredmény valóban biztosítsa az elvárt előnyöket.

Építészeti paraméterek

A lépcsőház kialakítása nagyban meghatározza, hogyan alakítsuk ki a világításvezérlést.

Néhány érdekes, tisztázandó kérdés: normál, ún. kétkaros lépcsőről beszélünk, vagy olyan a kialakítás, hogy középen lift is található? Ha nincs középen lift, akkor a lépcsőház teljesen be-, illetve átlátható? (Csak egyszerű korlát van vagy falazat?)

A fenti körülmények tisztázása abból a szempontból nagyon fontos, hogy milyen módon tudjuk biztosítani az érzékeléssel lefedetlen területek minimalizálását.

1-2. ábra: Egyszerű lépcsőház (balra) és lépcsőház lifttel (jobbra).

Világításvezérlési alapkérdések

A fizikai körülmények ismeretében a vezérlési kérdéseket kell tisztázni: egyben szeretnénk az egész lépcsőházat kapcsolni vagy szintenként. Amennyiben szintenkénti kapcsolásban gondolkodunk, úgy kellő körültekintéssel kell a lámpák elhelyezését megtervezni, de a lifttel ellátott lépcsőház esetében még bonyolultabbá válik a helyzet: a félemelet eszközei hova tartozzanak, milyen csoportosítással, kábelezéssel. Hiszen ennél a helyzetnél mindenképpen javasolt a félemeleti, azaz a lift által kitakart résznél érzékelőt elhelyezni.

Egy egyszerű megoldással persze ezt a talányt is megoldhatjuk: legyen a félemelet egy külön csoport, tehát az ide felszerelt érzékelő külön kapcsolja a hozzá tartozó lámpákat.

Alkalmazható érzékelők

A B.E.G. a segédleteiben és a katalógusaiban többféle eszközt és megoldást kínál, bármilyen körülmény mellett is kell megoldani a lépcsőházi világítás működtetését.

Amennyiben többszintes épület lépcsőházát szeretnénk egyben működtetni, vagy nagy forgalmú és világos (üvegfalakkal, nagy ablakokkal rendelkező) az érintett épületrész, úgy jelenlétérzékelőt (PD2-M-1C-AP) és hozzá a szükséges számú slave-et (PD2-S-AP) javasolt használni.

Egyéb esetekben a mennyezeti mozgásérzékelők a fent említett építészeti paraméterek tisztázása mellett használhatók. Itt már az érzékelési tartomány és elhelyezés, illetve a kivitel a kérdéses.

Legtöbbször a felületre szerelt eszközök jönnek szóba (PD3-1C-AP, PD3N-1C-AP vagy PD4N-1C-AP), de előfordul, hogy a monolit betonfödémbe szerelvénydobozt helyeznek el, ilyenkor a PD3-1C-UP, PD3N-1C-UP vagy PD4N-1C-UP készülékeket kell választanunk, ugyanakkor láttunk már álmennyezettel szerelt lépcsőházi fordulókat is, ahol természetesen a -DE típusjel végződésű érzékelők szerelhetők. 

3-4. ábra: PD3N-1C-AP és PD4N-1C-AP

Gyakran – részben megszokásból, részben a kivitelezés egyszerűsége miatt – még mindig igény van oldalfali, úgymond klasszikus kültéri érzékelőkre. Ebben az esetben az RC plus next N készülék ajánlott, de egyszerű, kis terekhez és szintenkénti kapcsoláshoz megfelelő lehet az LC-Click N is.

5-6. ábra: RC plus next N 230 (balra) és LC-Click N 200 (jobbra)

Előfordul, hogy meglévő épületeknél rendelkezésre áll a kiépített oldalfali kapcsoló szerelvénydoboza. Ilyenkor használhatjuk az Indoor 180 sorozat készülékeit. Ebből a termékcsaládból mind mozgásérzékelő (Indoor 180-R), mind jelenlétérzékelő (indoor 180-M-2C és Indoor 180-S) elérhető, így kisebb területek szakaszos kapcsolása, illetve a már említett egyben kapcsolt lépcsőház is megoldható.

 7. ábra Indoor 180-R

Bármilyen módon is alakítjuk ki a lépcsőházi világítás kapcsolását, mindenképpen figyeljünk a lámpatestek számára, azaz a várható bekapcsolási áramra, amelynek veszélyeire, illetve azok kiküszöbölési lehetőségeire már egy korábbi cikkünkben felhívtuk a figyelmet!

Néhány tipikus megoldás

  1. Egyszerű lépcsőház mennyezeti érzékelővel

  1. Liftes lépcsőház mennyezeti érzékelővel

  1. Egyszerű lépcsőház Indoor 180 oldalfali mozgásérzékelővel

Ezen kialakítások mindegyike megvalósítható mozgásérzékelőkkel és jelenlétérzékelőkkel egyaránt a fent már taglalt körülmények és igények alapján.

Lépcsőházi világítás egy kis extrával

Nagyobb, kiemelt épületek esetén, ahol az egyéb igények miatt buszos világításvezérlési rendszer kerül kialakításra, amennyiben a lépcsőházban található lámpatesteket és érzékelőket is bevonjuk a rendszerbe, egy kimondottan exkluzív és energiahatékony megoldást is kialakíthatunk.

Erre a B.E.G. DALI-SYS rendszere a Guided Light szolgáltatást kínálja, amelynek segítségével mindig azon a területen működik teljes intenzitással a világítás, ahol mozog valaki, illetve a beállításoktól függően a közvetlenül szomszédos zónákban. A zóna elhagyásával a távolabbi területek világítása leszabályoz egy tájékozódási fény szintre, majd az időzítés lejártával lekapcsol.

Guided Light

Konklúzió

A fentiekből is jól érzékelhető, hogy bár egy lépcsőház világítás szempontjából egyszerű helynek tűnik, de a vezérlését a megfelelő kérdések tisztázásával tudjuk csak maradéktalanul jól megoldani.

Az is látható, hogy sokféle megoldás van sőt, sokféle jó megoldás, akár hasonló igények és körülmények figyelembevételével is. Ami a legfontosabb egy lépcsőház esetén, hogy a belépési pontok mindig jól megfigyeltek legyenek, illetve ne hagyjunk nagy érzékelés szempontjából lefedetlen területeket, valamint jól válasszuk meg a késleltetési időket!

Ekler Attila
B.E.G. Hungary Kft

B.E.G.Világítástechnika

Kapcsolódó

Hozzászólás

A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.

Facebook-hozzászólásmodul