e-villamos online szaklap

Világításvezérlés épületek mellékhelyiségeiben II.

Folyosók, előterek

| | |  0 | |

A múlt havi cikkünkben az épületek mosdóinak, illemhelyeinek automatikus világításműködtetését néztük át az alapoktól: milyen érzékelőt javasolt alkalmazni, illetve az elhelyezéssel kapcsolatban mire kell ügyelni. Jelen írásunkban egy látszólag egyszerű, mégis nagyon sok megoldási lehetőséget rejtő, de éppen emiatt nagyobb figyelmet érdemlő területet vizsgálunk meg alaposabban: folyosók és közlekedők.

A korábbi bevett műszaki gyakorlat lépcsőházak, folyosók vagy előterek esetén a lépcsőházi automaták, időrelék (később impulzusrelék) alkalmazása volt, amely számos esetben okoz, okozhat kellemetlenséget.

Amennyiben nem sikerül jól elhelyezni az összes(!) lehetséges belépési pontra nyomógombot, illetve az időzítés beállítása sem kellően átgondolt, akkor zónán belüli tartózkodás során lekapcsolódhat a világítás, amely egy lépcsőház, de akár egy zárt folyosó esetén is balesethez vezethet.

A korábban már említett általános jellegű tanácsot ismét szeretnénk megerősíteni: a passzív infravörös érzékelőkkel kialakított automatikus világításkapcsolás esetén kulcsfontosságú a jól elhelyezett eszköz, a jó beállítás és a megfelelő érzékelő kiválasztása.

Érzékelők, kimondottan folyosókhoz

A B.E.G. kínálatában szinte a kezdetektől megjelent a folyosói karakterisztikájú érzékelő, ezzel csökkentve a szükséges eszközök számát, egyszerűsítve a folyosók világításvezérlését.

Vizsgáljuk meg, mit is takar a „folyosói karakterisztika”!

A B.E.G. esetében ez egy speciálisan kialakított, Fresnel-lencsével kiegészített lencsebúra, amely lehetővé teszi a látótér „kinyújtását”, így egy kifejezetten folyosókra optimalizált érzékelési területet kapunk. Mivel ez az egyedi kialakítás alapvetően egy 360°-os lencsére van ráültetve, az érzékelési terület kiegészül egy középső, kellően nagy, kör alakú lefedettséggel is.


PD4-M-1C-K-DE (álmennyezetbe süllyeszthető folyosói master jelenlétérzékelő)

Fontos figyelembe venni itt is az érzékelési tartományok méreteit. A nyújtott, folyosói területnél egy 3 m széles és a felszerelési ponttól számított 10-10 méteres távolságra számíthatunk megközelítési üzemmódban. A kétszer 20 méteres látótávolság az 5 m-es szélességgel már áthaladásra vonatkozik.

Az üzemmódok értelmezését egy korábbi cikkünkben tárgyaltuk.

A nyitott, vagy csak részben zárt (pl. irodai) folyosókon figyelnünk kell arra, hogy a középső, 360°-os érzékelési terület nem kívánt kapcsolásokat eredményezhet, amely ellen a készülék tartozékaként szállított árnyékolók helyzetnek megfelelő méretre szabásával és alkalmazásával tudunk védekezni.

Ezen kívül két fontos részletre kell még ügyelnünk a megfelelően működő automatikus világítás kialakításához.
Először is, az eleve nagy megfigyelt terület, sőt annak kibővítési lehetőségei (mozgásérzékelőnél párhuzamos kapcsolás, jelenlétérzékelőnél slave érzékelők alkalmazása) miatt könnyen előfordulhat, hogy az egy világítási körre kábelezett lámpák bekapcsolási árama határérték fölé csúszik. Ennek az okairól és kikerüléséről szintén egy korábbi cikkben írtunk.

A másik gyakran elkövetett hiba, hogy egy keresztfolyosón közepére elhelyezett ilyen érzékelő – köszönhetően a nagyon nagy áthaladási érzékelésnek – a keresztirányú mozgásoknál is minden alkalommal be fog kapcsolni, pedig az érintett területen nem történt mozgás. Mivel ez ellentétben áll az energiahatékonysági céljainkkal, el kell kerülni a felesleges működési időt, tehát ezt a jelenséget ki kell küszöbölni.

A B.E.G. azt a megoldást javasolja az ilyen esetekre, hogy a belépési pont fölé elhelyezett érzékelőt félben ki kell maszkolni a szállítási csomagban található árnyékolóval. Így meg tudjuk akadályozni a nem kívánt kapcsolásokat. Ezt a megoldást természetesen a normál 360°-os érzékelési területtel rendelkező eszközöknél is alkalmazhatjuk hasonló helyzetekben!

Ha már az árnyékolást említettük, egy a folyosók, közlekedők esetében tapasztalt gyakori tervezési, kivitelezési hibáról is szót kell ejtenünk. Ezeken a területeken – az előírásoknak megfelelően – el kell helyezni a kijáratmutató lámpatesteket, amelyek sok esetben a betervezett mozgás- és jelenlétérzékelők mellett helyezkednek el, ezzel az érzékelést egyik irányba részben vagy extrém esetekben teljes mértékben kitakarják, így az automatikus világításvezérlés hatástalan, nem tudja ellátni a feladatát.

Egy másik, szintén vezérlési szempontból fontos, a korábbi cikkünkben részletesen taglalt kérdést érdemes felidézni: mozgásérzékelőt vagy jelenlétérzékelőt építsünk be egy folyosóra, hiszen a fent kitárgyalt speciális lencsével találhatunk mozgás- (BL4-K, PD4N-1C-K) és jelenlétérzékelőt (PD4-M-1C-K, PD4-M-2C-K,…) egyaránt, de természetesen a szabályozást és egyéb plusz funkciókat biztosító buszos (DACO, DALI-LINK, DALI-SYS, BMS DALI-2 és KNX) készülékek is elérhetők ezzel a karakterisztikával.

Egy gyakorlati tanács: bár a jelenlétérzékelők lehetővé teszik nyomógomb segítségével a kézi beavatkozást, ezt folyosói alkalmazás esetén nem javasoljuk. Az oka egyszerű. A nyomógomb megnyomásával a kezelő felülbírálja az automatikus működést, ami azt jelenti, hogy a közlekedő elhagyásakor adott kézi parancsra az addig működő világítást lekapcsoljuk, és ezt az állapotot mindaddig fenntartja a készülék, amíg mozgást érzékel, plusz a beállított késleltetési idő. Így, amikor valaki a késleltetési időn belül belép a területre, a világítás nem fog felkapcsolni, hiszen az utasítás az volt, hogy „nem kérjük a világítást”. Ez kellemetlen és balesetveszélyes helyzeteket okozhat, arról nem is beszélve, hogy a felhasználók azt a következtetést vonják le, hogy a világításvezérlés nem működik!

Folyosó megfigyelése oldalfali érzékelőkkel

Előfordulhat, hogy a mennyezeti szerelés problémákba ütközhet, vagy éppen egy meglévő épületben megfelelő pozíciókban, a korábbi fali kapcsolók szerelvénydobozai felhasználhatók.

Ekkor a B.E.G. Indoor készülékcsalád oldalfali, szerelvénydobozba süllyeszthető érzékelői is alkalmazhatók, 1 és 2,2 m közötti szerelési magassággal.

A 180°-os érzékelési szöggel rendelkező készülékek mind mozgásérzékelő (Indoor 180-R), mind 2 csatornás jelenlétérzékelő (Indoor 180-M-2C + Indoor 180-S) kivitelben rendelkezésre állnak.

Folyosói világításkapcsolás extrákkal

Főként szállodákban hosszabb, zárt folyosószakaszok esetén kimondottan zavaró tud lenni, ha a zónába való belépést megelőzően egy teljesen sötét terület áll előttünk. A B.E.G arra is kínál megoldást, ha nincs lehetőség egy buszos rendszer kiépítésére, amely számos lehetőséget biztosít az ilyen helyzetek elkerülésére.

Az egyik ilyen készülék az oldalfali szerelvénydobozba süllyeszthető Indoor 140L, amely nem csak érzékelő, de egyben nyomógomb is a készülék középső része (amelyre működési funkciókat lehet beállítani), illetve egy integrált LED modul kínál (a beállítástól függően két szintű és eltérő időkésleltetésű) tájékozódási és éjszakai fényt!

Indoor 140L oldalfali jelenlétérzékelő

Az Indoor 140L esetében arra kell ügyelni, hogy az érzékelési szöge 120°-os, így folyosói alkalmazás esetén mindenképpen a két oldalfalra, egymással szemben, eltolva kell elhelyezni a készülékeket a megfelelő lefedettség érdekében.

A PD2N-M-1C-LED-DE típusú, álmennyezetbe süllyeszthető készülék szintén egy (például szállodai) folyosó exkluzív világításműködtetését teszi lehetővé.

Ez alapvetően egy 360°-os jelenlétérzékelő, amely master és slave funkcióra egyaránt használható, de csak a típusazonos készülékek köthetők össze. Emellett egy LED-gyűrű található a lencse körül, amely kb. 90 lumen fényáramot tud biztosítani, az Indoor 140L-hez hasonlóan két szinten, eltérő időzítéssel és intenzitással a beállítástól függően.

Így például, ha a fővilágítás az utolsó mozgás érzékelését követően (a beállított késleltetési idő lejártával) lekapcsol, akkor a beállított tájékozódási fény, azaz a LED-gyűrű felkapcsol a beállított intenzitással (20 és 100% között) egy tetszőleges ideig (10 mp és 18 óra között), majd amikor ez a késleltetés lejár, bekapcsolhat egy éjszakai fény, szintén a fenti paraméterekkel és beállítási határokkal. Így elérhető, hogy egy zárt folyosón soha ne legyen teljesen sötét, de ez ne jelentsen nagy energiaigényt.

Az érzékelő a B.E.G. One applikációval, a BLE-IR Adapteren keresztül állítható be, sőt kétirányú kommunikációra alkalmas. Ennek köszönhetően kiolvasható a készülékből az aktuális beállítás, és csak a szükséges paramétereket kell módosítani.

Természetesen kisebb közlekedők, előterek esetében hasonló megoldások alkalmazhatók, mint a fent említettek, illetve a korábbi cikkünkben tárgyalt mosdó előtereknél. Ilyen esetekben alapvetően a helyiség mérete, formája a meghatározó a szerelési magasság figyelembevétele mellett.

Ezért – zárt, természetes fény nélküli helyiségekben – a kimondottan egyszerű eszközök beépítésével is biztosíthatjuk a megfelelő világításműködtetést, mint BL2, PD3, PD3N vagy a még nagyobb érzékelési tartománnyal rendelkező PD4N mozgásérzékelők.

A legfontosabb feladat a belépési pontok korrekt megfigyelése, hogy a területre való belépéskor ne maradjunk világítás nélkül.

Ha a belépési pont az érzékelővel szemben található, akkor a megközelítési érzékelési távolságot kell alapul vennünk és (a biztonság kedvéért) annál közelebb helyezzük el a készüléket. Amennyiben keresztirányú mozgással tudunk belépni a területre (pl.: egy oldalajtó esetében), akkor figyelembe vehetjük az áthaladásra vonatkozó érzékelési távolságot, de itt sem szabad a maximális távolsággal számolnunk!

Szabályozás folyosók esetén

Ahogy az energiahatékonysági szempontokat taglaló korábbi cikkünkben is említettük, azoknál a közlekedőterületeknél, ahol jelentős természetes fény beáramlásával, illetve kellően nagy forgalommal, szinte folyamatos mozgással számolhatunk (pl. irodai folyosók), mindenképpen javasolt az állandó megvilágítási szintre történő szabályozás alkalmazása.

Erre a legegyszerűbb megoldás a DACO, azaz DALI Kompakt érzékelők beépítése, akár folyosói, akár normál 360°-os érzékelési területre van szükségünk. Az érzékelési tartomány növelését a DACO master készülékekhez csatlakoztatott „hagyományos” slave érzékelőkkel tudjuk elérni, miközben a fent már kitárgyalt bekapcsolási áram problémát nem kell figyelembe vennünk, hiszen ebben az esetben a lámpatesteket nem kapcsoljuk, hanem szabályozó jelet küldünk a master készülékből.

Szabályozással nem csak egy energiahatékony világítást tudunk biztosítani, de a lámpatestek élettartamát is jelentősen megnövelhetjük egy megfelelő világításméretezés esetén.

Amennyiben buszos (DALI-LINK, DALI-SYS, BMS DALI-2, KNX) kialakításra van lehetőségünk, úgy egyéb plusz komfort szolgáltatásokat kaphatunk, mint például a Guided Light, azaz kísérőfény funkció.

Konklúzió

A fenti javaslatokból és tippekből jól látható, hogy még egy ilyen egyszerű területen is, mint a közlekedők, mi mindent érdemes figyelembe venni, és mennyi megoldási lehetőség áll rendelkezésünkre egy energiahatékony és komfortos világításvezérlés kialakításához.

Ekler Attila
B.E.G. Hungary Kft

B.E.G.Világítástechnika

Hozzászólás

A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.

Facebook-hozzászólásmodul