e-villamos online szaklap

Logisztikai és ipari létesítmények energiahatékony világításvezérlése

| | |  0 | |

Logisztikai és ipari létesítmények energiahatékony világításvezérlése

A nagyobb ipari létesítmények esetében, egészen a közelmúltig, energiahatékonysági szempontból nem volt fókuszban a világítás illetve, ha foglalkoztak is vele, alapvetően csak a lámpatestek cseréje, először LED-technológiára, majd később azon belül korszerűbb gyártmányokra történő kiváltása volt a fő tevékenység.

Ennek okai között találhatjuk, hogy az ipari jellegű, főleg gyártó tevékenységet folytató fogyasztóknál a világítás százalékosan jóval kisebb szintet jelent energiafogyasztás szempontjából, amihez még hozzájárult a villamos energia nyomott ára is. Mindez 2022-ben alaposan megváltozott. A nemzetközi gazdasági környezet jelentős változásai, valamint annak következtében történő energiaár-robbanás minden gazdálkodó szervezetet rászorított, hogy kiemelten figyeljen a hatékonyságra, lehetőleg az összes fogyasztói területen.

Ebből adódóan az ipari területeken kiépített mesterséges világítás fogyasztása már nem százalékosan, hanem abszolút értékben lett érdekes és egyre gyakrabban hatékonysági, megtérülési számítások célpontja.
Nem is csoda, hiszen egyszerű logikával is könnyen belátható: az ipari létesítményekben nagy magasságokkal kell számolnunk (5–12 m), ami jóval nagyobb teljesítményű lámpatesteket igényel a megfelelő megvilágítási szint eléréséhez, amiből az következik, hogy a feleslegesen üzemelő világítási csoportok, illetve a valódi igény felett biztosított megvilágítási szintek jelentős plusz költségeket generálnak, főként a 16, esetleg 24 órás üzemidővel működő egységeknél, mindezt éves szinten összesítve!

A megnövekedett villamosenergia-ár ugyan a kezdeti csúcsokhoz képest valamelyest mérséklődött, de még mindig azon a szinten van – és várhatóan marad is – amely miatt érdemes hatékonysági lépéseket tenni, megfelelő műszaki megoldásokat keresni.

A mesterséges világítás komfortos és hatékony működtetésére a logisztikai és ipari létesítményeknél is több megoldást kínál a B.E.G., természetesen a vevői igényekhez igazítva: a fent leírt szempontok szerint automatikus, fény- és mozgásfüggő ki- bekapcsolós (azaz relés, amely ma már kevésbé nevezhető nagy hatékonyságúnak) megoldástól a leggyorsabb megtérülést kínáló lokális szabályozáson (DALI Kompakt DACO) keresztül, a plusz szolgáltatásokat kínáló különböző buszos (DALI-LINK, DALI-SYS, BMS DALI-2, KNX), vagy éppen vezeték nélküli CASAMBI rendszerekig.

Érzékelés és kapcsolás nagy magasságokból

A nagy belmagasságú területek világításvezérlésének kulcsszereplője a speciálisan ilyen alkalmazásokhoz fejlesztett, a B.E.G. kínálatában már régóta elérhető GH jelű érzékelő, amely a kívánt (azaz a fent felsorolt) működtetési megoldáshoz illeszthető kivitelben rendelkezésre áll.

Eredetileg kifejezetten a magaspolcos raktárak folyosóihoz és a már említett mozgás- és fényfüggő világításkapcsoláshoz tervezett PD4-M-1C-GH-AP készülék, ovális érzékelési területtel rendelkezik, 5–12 m (speciális feltételek teljesítése, teljesülése esetén akár 16 m) szerelési magassághoz kialakított eszköz lehetővé tette a használaton kívüli sorok világításának lekapcsolását, így biztosítva az energiamegtakarítást. A relékimenet a távirányítóval (vagy távirányító adapterrel és applikációval) beállítható megvilágítási küszöbértéket figyelembe véve, késleltetési idővel kapcsolja az érintett terület lámpáit.

PD4-M-1C-GH-AP jelenlétérzékelő magaspolcos raktárakhoz és a készülékhez rendelhető távirányító

Magas szerelés esetén is lehetséges a világításszabályozás

A mozgásra vonatkozó érzékelési technológia és terület a buszos alkalmazások esetén is ugyanez, viszont egy fontos eltérést meg kellett oldani. Akár KNX, akár valamelyik DALI buszos rendszerben kell a világítást működtetnünk, a készüléknek alkalmasnak kell lennie egy viszonylag pontos megvilágítási érték meghatározásra, illetve annak követésére, mint szabályozási célérték.

Amíg a kapcsolós technológiánál csak egy körülbelüli kapcsolási küszöbértéket kell figyelembe venni, amihez a reflexióból való mérést a lencsebúra mögött elhelyezett fénymérő is biztosít számunkra, addig egy szabályozáshoz szükséges eredményhez jóval egyértelműbb, pontosabb mérésre van szükség, hogy a szabályozás ne váljék bizonytalanná. Mindemellett egy-egy zónán belüli fényviszonyok értékeléséhez, majd ennek segítségével a megvilágítási célérték beállításához is fontos segítség, ha tudjuk, hol és mit fog mérni a készülékünk.

Mivel nagy magasságnál a reflexiós mérés bizonytalan, hiszen óriási területet lát a lencse, ami a fényt is ugyanígy „összeszedi”, egy külső fénymérőt kellett a készülékházra elhelyezni, ráadásul úgy, hogy az eltérő magasságú szerelésből adódó különbségeket is ki lehessen küszöbölni.

Ezért a B.E.G. új fejlesztése eredményeként minden buszos technológiához készülő PD4-GH érzékelőn megtalálható egy külső, teleszkópos fénymérő, amely a beépítési magassághoz (felszereléskor kézzel) állítható, így egy jól behatárolt, kb. 4-6 m átmérőjű körben méri a megvilágítási szintet reflexióból.

Magaspolcos raktárak folyosóinak megfigyelése – érzékelő elhelyezés

A raktárcsarnokok esetén óriási energiamegtakarítást lehet elérni, amennyiben a sorközök lámpacsoportjait csak akkor működtetjük, ha az szükséges, tehát a folyosón mozognak. Egy jól kialakított rendszernél ezzel elérhetjük, hogy az épület jelentős területén a munkaidő nagy részében egyáltalán ne működjön a világítás. Ennek érdekében néhány érzékelőelhelyezési tippet is szeretnénk adni.

Az első és legfontosabb azt a PIR érzékelési technológiából adódó tényt figyelembe venni, amely az eltérő irányú mozgásokhoz tartozó, különböző érzékelési távolságokat eredményezi. A témát részletesen tárgyaltuk egy korábbi cikkünkben.

A téves, felesleges kapcsolások elkerülése érdekében a sorközök bejáratától befelé, mintegy 1,5–2 m-rel javasoljuk felszerelni az első érzékelőt – természetesen az ovális érzékelési területnek megfelelően pozícionálva – és a külső, keresztirányú folyosó felé félben maszkoljuk ki a csomagban található árnyékolóval. Ezzel elértük, hogy a keresztfolyosó mozgásait véletlenül se érzékelje a készülék, ugyanakkor így a sorközbe való egyértelmű belépésnél megfelelően biztosítjuk az érzékelést. Amennyiben a sor túlsó végén szintén található keresztfolyosó, ott hasonlóan kell eljárni, majd szükség esetén a köztes területen a lefedettséget további érzékelőkkel kell biztosítani.

Érzékelők elhelyezése magaspolcos raktárak sorközeiben

Bekapcsolási áramok

Ahogy azt egy korábbi cikkünkben már átvettük, a LED-lámpatestek velejárója a nagy bekapcsolási áram. Természetesen abban az esetben, ha nem szabályozni, hanem egyszerűen csak kapcsolni szeretnénk a világítási csoportjainkat, úgy figyelembe kell vennünk a B.E.G. honlapján feltüntetett, érzékelőkhöz tartozó maximális bekapcsolási áramot. Mivel ipari, magasszerelésű helyekről beszélünk, nagy teljesítményű lámpatestekkel kell dolgozni, így a direkt kapcsolással alapvetően nem számolhatunk.
Normál esetben megfelelő paraméterekkel rendelkező mágneskapcsolón keresztül tudunk indirekt kapcsolást kialakítani. Az elmúlt időszakban viszont találkoztunk már integrált áramkorlátozót tartalmazó lámpatestekkel is, amelyeknél lehetővé vált a közvetlen kapcsolás kialakítása.

Tervezői, kivitelezői szemmel érdemes ezt a lehetőséget is megvizsgálni, felkutatni.

Szabályozás egy csarnokban?

Néhány évvel ezelőtt még kuriózumnak számított, ha egy csarnok építésénél világításszabályozást kértek. Ma minden olyan ipari épületnél, ahol számottevő természetes fény beáramlásával számolhatunk, bizton állíthatjuk, hogy jó és megtérülő megoldás a fényfüggő szabályozás, a bevezetőben már említett energiaárak miatt.

A B.E.G. számos megoldást kínál annak érdekében, hogy ezt meg tudjuk valósítani. Röviden tekintsük át ezeket.

DALI Kompakt DACO – szabályozás lokálisan

A PD4-M-DACO-GH-AP DALI-2 kompakt készülék lokális világításszabályozásra képes. Óriási előnye, hogy nem kell (és nem is lehet) egy felsőbb, nagyobb rendszerbe bekötni, címezni, de minden alapvető szolgáltatást biztosít annak érdekében, hogy egy-egy világítási csoport a természetes fény függvényében állandó megvilágítási szintet biztosítson. Emellett egyéb lehetőséget is kínál, mint például a tájékozódási fény beállítása.

A világítási csoport vezérlésének kialakítása hasonló a kapcsolós kivitelhez: egyetlen master érzékelőre van szükség, a fennmaradó, lefedetlen területekhez a hagyományos slave érzékelőket tudjuk alkalmazni, így egy kifejezetten költséghatékony megoldást kapunk. A készülék felparaméterezését bárki elvégezheti egy BLE-IR-Adapter és az ingyenesen letölthető B.E.G. One applikáció segítségével.

Ezzel a megoldással érhető el a leggyorsabb megtérülés, számításaink szerint 0,5–1,5 év a körülményektől és igényektől függően.

BLE-IR-Adapter

DALI-LINK multiroom megoldás egy csarnokban

Abban az esetben, ha egy kompakt készülék szolgáltatásain felül egyéb igény is felmerül (pl.: Guided Light), akkor már egy buszos (DALI) kialakítást kell figyelembe venni. Ha a kiépítés nem nagy kiterjedésű vagy a szolgáltatást technikailag szétbonthatjuk több részterületre, akkor számításba vehetjük a DALI-LINK megoldást, amely egy DALI vonal erejéig biztosít számunkra rendszerekhez hasonló lehetőségeket. Az alkalmazott készülékek mennyiségét, korlátait a B.E.G. honlapján, a Szolgáltatások menü alatt található DALI vonaltervezőben tudjuk ellenőrizni. Itt már minden érzékelő (a fent tárgyalt magaspolcos alkalmazás esetén) PD4-DALI-LINK-GH-AP típusú, multimaster készülék kell, hogy legyen, hiszen egy decentralizát DALI rendszerről van szó. Egy ilyen installáció még mindig sokkal költséghatékonyabb, mint a komplett rendszerek, ráadásul szintén bárki által felprogramozható a B.E.G. DALI-LINK applikációja segítségével.

DALI rendszer ipari környezetben

Természetesen a világítási rendszerünkből a maximumot egy komplett buszos DALI rendszerrel tudjuk kihozni, amennyiben valós igény merül fel központi funkciókra (központi beavatkozás, vizualizáció, Guided Light,…).

Erre kínál megoldást a B.E.G. által fejlesztett DALI-SYS rendszer. A DALI-LINK-hez hasonlóan itt is mindegyik érzékelő multimaster, azaz DALI-SYS kompatibilis kell legyen. A többlet elvárásoknak és a szolgáltatásoknak megfelelően nagyobb beruházási költséggel kell számolni, de a lehetőségek is nagyobbak. A rendszert a B.E.G. munkatársai programozzák fel, de természetesen a tervezésben, kialakításban műszaki segítséget is nyújtanak.

A DALI szabvány 2017-es módosítása után, a DALI-2 már lehetőséget biztosít a gyártók közti átjárhatóságra, ha egy centralizált DALI-2 rendszert épít ki valaki. Ehhez a B.E.G. BMS DALI-2 érzékelőket kínál, természetesen a GH családban is megtalálható ezzel a protokollal a megfelelő eszköz.

Ipari világítás egy komplett épületautomatika részeként

Ahogy azt már korábban elemeztük, a KNX egyre elterjedtebb, így az ipari területen is sokszor találkozhatunk azzal az igénnyel, hogy a világítást integráljuk az épületautomatikai rendszerbe, így kihasználva a szinergiákat, valamint lehetővé téve az átfogó energiamenedzsment kialakítását. A PD4-KNXs-GH-DX-AP érzékelő lehetővé teszi egy ipari csarnok világításának mozgás- és fényfüggő szabályozását és ezen felül egyéb vezérlési feladatokhoz szükséges adatok buszhálózatra történő feladását.

Vezeték nélkül

Nem csak a lakossági szegmensben, de ipari területen is egyre nagyobb teret nyernek a vezetéknélküli megoldások. Főként az irodai és ipari területeken jelent meg az egyik legdinamikusabban fejlődő vezeték nélküli világításvezérlési rendszer, amely a CASAMBI. Ez egy Bluetooth alapú technológia, ahol az eszközök mesh hálózatban kapcsolódnak össze.

A B.E.G. ezen a területen is elkezdte a fejlesztéseket és az irodai (PD4N) típuson kívül a csarnokokba szánt CASAMBI készülékkel is megjelent a piacon, ahol két szintű megoldást kínál.

Az egyik, a PD4-CAS-GH-AP, amely a mesh hálózatba történő csatlakozás után a többi hálózati készülékkel kommunikál, így nem csak a többi érzékelővel, kézi vezérlővel, de a CASAMBI-képes lámpatestekkel is.

A másik típus, a PD4-CAS-GH-AP DALI-2, amely valójában egy DALI Kompakt érzékelő, köszönhetően az integrált DALI tápegységnek és a vezérlőnek. Ebből adódóan itt kábelezni kell az érzékelő és a lámpatestek közt, amelyek értelemszerűen DALI előtéttel kell, hogy rendelkezzenek. Így a készülékhez tartozó világítási csoportot szigetüzemmódban kezeli, szabályozza, miközben a rendszer többi eszközével CASAMBI protokollon keresztül tud kommunikálni.

Energiamegtakarítási lehetőségek az ipari világításban – a B.E.G. GH érzékelőivel

A fenti áttekintésből jól látható, hogy igények, műszaki körülmények és pénzügyi lehetőségek függvényében sokféle megoldást találhatunk, ha egy logisztikai vagy ipari csarnokban hatékony világításvezérlést szeretnénk kialakítani, ami jelentős villamosenergia-megtakarításon túl egyéb szolgáltatásokat is biztosít.

Ekler Attila
B.E.G. Hungary Kft.

B.E.G.

Kapcsolódó

Hozzászólás

A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.

Facebook-hozzászólásmodul