Az Európai Unió Tiszta Energia Csomagjának részeként 2019. július 4-én lépett hatályba a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről és a 2005/89/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2019/941/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet.
Az úgynevezett kockázati készültségi rendelet célja olyan – nemzeti határokon átnyúló – közös szabályok létrehozása, amelyek lehetővé teszik a villamosenergia-ellátási válságok megelőzését, segítik a válsághelyzetekre való felkészülést és az esetlegesen bekövetkező krízishelyzetek hatékony kezelését.
A rendeletben előírt és az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) részéről frissített közös kockázatazonosítási módszertan alapján az Európai Villamosenergia-átviteli Rendszerirányítók Szervezete (ENTSO-E) elvégezte a regionális válságkezelési forgatókönyvek, az egyes tagállamok pedig az ezen alapuló nemzeti villamosenergia-ellátási válságforgatókönyvek felülvizsgálatát.
A feladat végrehajtásának koordinációjára Magyarországon a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal lett kijelölve. A MEKH 2024. december 16. és december 30 között iparági konzultációra bocsátotta a frissített közös kockázatazonosítási módszertan értékelési szempontrendszerének figyelembevételével, a felülvizsgált regionális villamosenergia-ellátási válságforgatókönyvekkel összhangban megtett nemzeti válságforgatókönyvekre vonatkozó felülvizsgálati javaslatait.
A MEKH a konzultációba bevonta az átvitelirendszer-üzemeltetőt, az elosztórendszer-üzemeltetőket, az érintett villamosenergia-termelőket. A konzultáció során beérkező szakmai vélemények integrálása után a MEKH 2025. január 31-én határozta meg a felülvizsgált nemzeti válságforgatókönyveket.
A nemzeti villamosenergia-ellátási válságforgatókönyvek meghatározása
A Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvényt módosító egyes energetikai tárgyú törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló 2019. évi CI. törvény – 2020. január 1-jén hatályba lépett – 29. §-a által ráruházott hatáskörében – mint a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről és a 2005/89/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2019/941/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: kockázat-felkészültségi rendelet) 3. cikk (1) bekezdése szerint kijelölt, a rendelet 4. cikke, 6. cikke, 7. cikk (1) és (2) bekezdése, 10. cikke, 12. cikk (3) bekezdése, 13. cikke, valamint 17. cikke tekintetében eljáró illetékes hatóság – felülvizsgálta és meghatározta a kockázat-felkészültségi rendelet 7. cikk (1) bekezdésének megfelelően a leginkább releváns nemzeti villamosenergia-ellátási válságforgatókönyveket.
Nemzeti Válságforgatókönyvek (2025 január)
- Téli extrém időjárási esemény
- Nyári extrém időjárási esemény
- Extrém vihar
- Dunkelflaute (extrém alacsony nap/szél energia)
- Rendkívüli becslési hiba a megújulóenergia-termelésben
- Erős téli jegesedés miatti terhelés növekedés
- Heves csapadék és áradás
- Földrengés
- Fosszilis tüzelőanyaghiány (ide értve a földgáz hiányt is)
- Jelentős ipari vagy nukleáris baleset
- Világjárvány
- ICT-rendszerek kiesése kibertámadás miatt
- A kritikus eszközállományt/berendezéseket érintő fizikai támadás
- A vezérlő központot érintő fizikai támadás
- Bennfentes támadás
A kockázati készültségi rendelet 10. cikke szerint a nemzeti villamosenergia-ellátási válságforgatókönyvek felülvizsgálata és meghatározása után a MEKH a felülvizsgált regionális és nemzeti villamosenergia-ellátási válságforgatókönyvek alapján szintén felülvizsgálja és naprakésszé teszi a kockázati készültségi tervet. A terv jelenleg hatályos változata ezen a linken érhető el:
A frissített terv elfogadása előtt a MEKH konzultáció céljából eljuttatja javaslatait a régióban érintett tagállamok részére, egyúttal benyújtja azokat a villamosenergia-ügyi koordinációs csoportnak is (ECG), amely ajánlásokat bocsáthat ki a tervekkel kapcsolatban.
A MEKH a regionális konzultáció megindítása előtt a kockázati készültségi terv minél alaposabb kidolgozása érdekében iparági konzultációt is szervez, várhatóan 2025 első negyedévében.
A kockázati készültségi rendelet előírásaival összhangban a MEKH a frissített kockázati készültségi tervet 2026. január 9-ig elfogadja és közzéteszi.