A megfizethető, biztonságos és fenntartható villamosenergia-ellátás ma már egyre inkább alapvető gazdasági versenyképességi kérdés. A piaci igények jelentős mértékben megváltoztak az utóbbi években.
Az elektrifikáció eredményeként a villamos energia jelenléte nemcsak a gazdaságban, a háztartásokban, de a közlekedésben is egyre inkább növekszik. Ugyanakkor jelentős mértékű csatlakozási igény jelentkezik a termelői oldalon.
A 400/132 kV-os Kerepes alállomás bővítését célzó, 5,397 milliárd forintot meghaladó beruházás Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének keretében, 2,699 Mrd forint vissza nem térítendő Európai Uniós támogatásból valósult meg, annak érdekében, hogy elősegítse további, az átviteli villamosenergia-hálózatra potenciálisan csatlakoztatható, időjárásfüggő megújuló energiaforrást hasznosító villamosenergia-termelő erőművek integrálását a hazai villamosenergia-hálózatra.
A fejlesztés azon túl, hogy újabb megújuló kapacitások csatlakozását teszi lehetővé, tovább növeli a villamosenergia-ellátásbiztonság szintjét, hiszen a projektnek köszönhetően lehetővé vált a 400 kV-os és a 220 kV-os hálózat közötti szállítási kapacitás növelése.
A fejlesztés 3 nagyobb elemre bontható:
- Kerepes 400/132 kV-os alállomás 220 kV-os bővítése
- Kerepes – Zugló 220 kV-os kétrendszerű távvezeték létesítése
- a meglévő Zugló-Ócsa 220 kV-os egyrendszerű távvezeték átépítése, és beforgatása Kerepes alállomásba
A 2016-ban megépült 400/120 kV-os kerepesi alállomás bővítését Zugló alállomás „alátámasztása” indokolta 220 kV-os feszültségszinten, ami az Ócsa – Zugló távvezeték felhasításával és az új 220 kV-os kerepesi alállomásba forgatásával valósult meg, és Kerepest két 220 kV-os távvezetéki kapcsolat köti össze Zugló alállomással. 220 kV-on tehát három új távvezetéki mező (Zugló I., Zugló II., Ócsa), egy transzformátormező és egy sínáthidaló mező épült ki egy új reléházzal. A 220 kV-os és a 400 kV-os kapcsolóberendezések egy új, másfél megszakítós mezőn keresztül kapcsolódnak egymáshoz egy 400/231/35 kV-os 500 MVA-s transzformátoron keresztül, amely az alállomás új, bővítéssel megnövelt területén kapott helyet.
A projekt előkészítése 2020-ban kezdődött, és a tervezett határidőre, 2023 decemberére befejeződött. A 400/132 kV-os Kerepes alállomás bővítését célzó beruházás a „Villamosenergia szabályozás átalakítása” fejlesztés keretében az „Átviteli rendszerirányító és elosztók klasszikus és intelligens hálózatfejlesztései” beruházás részeként teljes egészében illeszkedik a „Zöld átállás” jegyében meghatározott „A korszerű, megújuló energia befogadására képes, magas ellátásbiztonságot nyújtó hálózat” célkitűzéséhez.