Mivel Ausztriában a villamos energia több mint felét vízerőművekben termelték, és télen a vízhozam kisebb volt, mint nyáron, ezért megoldást jelentett számukra, ha a kisebb vízhozamú téli időszakban néhány magyar turbógenerátor a magyar hálózat egy elkülönített részén keresztül, de a magyar rendszertől elválasztva, osztrák frekvencián üzemelve Ausztriának szolgáltatott energiát, pótolva a kevesebb víz miatti teljesítménycsökkenést. Ellenben nyáron, amikor Ausztriában vízbőség volt, Magyarországon pedig az erőművi nagykarbantartások miatt kevesebb turbógenerátor üzemelt, magyar fogyasztói területet tudtak az osztrák rendszerről táplálni, ezáltal csökkentve a magyar rendszer teljesítményhiányát.
Mivel a két ország energiarendszerei nem szinkronban üzemeltek, néhány magyar turbógenerátor a magyar hálózat erre elkülönített távvezetékein keresztül, a magyar rendszertől elválasztva, osztrák frekvencián üzemelve szolgáltatta Ausztriának az energiát, nyáron pedig egy, a magyar rendszerről elválasztott fogyasztói területet táplált az osztrák rendszer.
Műszakilag egy nemzetközi szinten is érdekes technikatörténeti megoldás biztosította az összeköttetés megvalósulását. Ez az ún. pszeudoszinkron átkapcsoló automatika lehetővé tette az erőművei gépegységek és fogyasztói területek szünetmentes átkapcsolását a két, eltérő frekvencián üzemelő villamosenergia-rendszer egyesülés határterületén, megteremtve ezzel az energiacsere műszaki feltételét. Ezt az automatikát magyar mérnökök alkották meg Bendes Tibor, az Országos Relévédelmi, Automatika és Mérés Szolgálat (OVRAM) vezetőjének irányításával.
A szerkesztő megjegyzése
A „két eltérő frekvencia” és az „osztrák frekvencia” megfogalmazás félreérthető lehet (hiszen a névleges frekvencia mindkét országban ugyanaz volt 1968-ban is; 50 Hz), valójában azt jelenti, hogy nem voltak szinkronban a magyar és az osztrák rendszerek, azaz a frekvencia nem pontosan egyezett meg (tized Hz eltérések voltak), nem voltak azonos fázisban, így a közvetlen összekapcsolás nem volt lehetséges.
Forrás: MAVIR Facebook