e-villamos online szaklap

Többhelyiséges, egyszerű DALI megoldás, rendszerszerű szolgáltatásokkal

| | |  0 | |

Többhelyiséges, egyszerű DALI megoldás, rendszerszerű szolgáltatásokkal

A beltéri mesterséges világítás kialakítására vonatkozó szabályozások, mint például az MSZ EN 12464-1:2022, nem csak szigorúan világítástechnikai és minőségi elvárásokat rögzítenek, de ezzel együtt számos előírást és javaslatot tartalmaznak a természetes fény hasznosítására, azaz az energiahatékonyságra vonatkozóan is.

Energiahatékonyság és a DALI

A bevezetőben említett energiahatékonysági kérdésekről és azok világítástechnikai általános megoldásairól már olvashattak az e-villamos.hu oldalán, tavaly márciusban. Az ott felsorolt DALI szabályozási lehetőségekből most a DALI-LINK megoldást szeretnénk kiemelni és egy kicsit részletesebben bemutatni.

A B.E.G. palettáján – a korábban már több alkalommal említett és bemutatott – DALI Kompakt készülékcsalád az úgynevezett belépő kínálat a mozgás- és fényfüggő automatikus világításszabályozáshoz. Akár egyetlen készülékkel és számos funkcióval egy automatikus, komfortos, de ugyanakkor kiemelkedően költséghatékony megoldást és egyszerűen kivitelezhető, paraméterezhető lehetőséget biztosítva ezzel a piac számára.

Azonban vannak olyan esetek, amikor a lokális, egyetlen helyiségre vonatkozó szabályozáson kívül egyéb funkcióra is szükségünk lehet, vagy éppen több kisebb helyiséget, irodát szeretnénk egyetlen buszon kezelni.

Ekkor tudjuk javasolni a B.E.G. DALI-LINK kínálatát, amely költséghatékonyságban még mindig nagyon jó választás, de már jóval több szolgáltatást és főként rugalmasabb funkció kiválasztást biztosít számunkra.

Milyen szolgáltatásokat nyújt egy DALI-LINK?

Nevezhetjük akár mini rendszernek is, hiszen az általa kezelhető egyetlen DALI vonalon belül hasonló lehetőségek állnak rendelkezésünkre, mint egy nagy, komplett DALI rendszer esetében.

Mivel itt egy buszos, decentralizált rendszerről van szó, minden lámpatest, vezérlő (érzékelő, nyomógomb) vagy működtető (relé modul) eszköz egyesével címezhető, csoportokba foglalható, illetve világítási képekhez kapcsolható.

A DALI általános szabályai szerint egy ilyen vonalon 64 cím, 16 csoport és 16 világítási kép lehet, de mindezt a tápegységre vonatkozó áramkorlát mellett.

A világítási képeket, más szóval jeleneteket nyomógombokkal tudjuk behívni, mint ahogy a kézi beavatkozás, tehát az automatikus működés felülbírálása is az interfészekre kötött készülékekkel lehetséges.

Érdekesség, hogy egy multiérzékelő nem csak egyetlen csoportot tud kezelni, így felkínálva annak a lehetőségét, hogy egy ofszet, azaz százalékos eltérés beállításával az ablak felőli világosabb (természetes fénnyel jobban ellátott), illetve a fal felőli sötétebb területek megvilágítási egyenletességét biztosítani tudjuk. 

Emellett Guided Light, (azaz kísérő fény) megoldás is kialakítható, valamint lehetőség van Orientation Light (tájékozódási fény) paraméterezésére, illetve az automatikus működéshez Soft Start (lágy indítás) is beállítható, amely egy a szemnek kellemesebb világításkapcsolást biztosít.

 

DALI-LINK topológia

A DALI-LINK alkalmazás eszközei

A rendszer kialakításának két alapvető eleme van. Az első a tápegység, amelyből két típus érhető el.

A PS-DALI-LINK-DE, egy álmennyezet fölé helyezhető egység, amely leginkább a retrofit megoldásoknál szokott előtérbe kerülni, ahol a közeli kiselosztóban nincs lehetőség plusz készülék elhelyezésére.

A PS-DALI-LINK-USB-REG pedig a klasszikus, DIN sínre szerelhető megoldás. Ezek a készülékek biztosítják a DALI busz tápellátását.

A másik nagyon fontos elem, a Bluetooth gateway-ként működő PBM-DALI-LINK-4W-BLE. Ez a készülék teszi lehetővé számunkra a rendszerhez történő hozzáférést a felprogramozáshoz, amit az ingyenesen letölthető B.E.G. DALI-LINK applikációval tudunk elvégezni, Bluetooth kapcsolaton keresztül. Emellett ez egy nyomógomb interfész is egyben, amely képes 4 db gyártófüggetlen nyomógombot vagy kapcsolót fogadni és a beállításoknak megfelelő parancsait a buszra átfordítani. A tápellátást, mint az összes többi vonalra kerülő készülék esetében is, a DALI busz biztosítja.

A rendszerhez csatlakoztathatunk még további nyomógomb interfészeket (PBM-DALI-LINK-4W), szintén egyesével 4 db nyomógomb fogadásához, amennyiben erre szükség van.

Ahhoz, hogy a bevezetőben említett energiahatékonysági elvárásokat és szabványi javaslatokat teljesíteni tudjuk, természetesen a DALI buszra csatlakoztatott multiérzékelőkre is szükségünk van, amelyek különböző látótérrel, beépítési lehetőségekkel állnak rendelkezésünkre, úgymint PD11-DALI-LINK-FLAT, PD4N-DALI-LINK, PICO-DALI-LINK és a nagy szerelési magasságokhoz használható PD4-DALI-LINK-GH-AP.

Amennyiben igényként merül fel nem szabályozható lámpatestek kapcsolása, gépészeti rendszerek felé történő jel adása, úgy lehetőségünk van az egycsatornás RM1-LINK-REG DALI-2 relé modul alkalmazására, amelynek funkcióit a B.E.G. DALI-LINK applikációban tudjuk kiválasztani és paraméterezni.

A DALI-LINK konfigurációnk megfelelőségét a B.E.G. honlapján található DALI vonaltervezővel tudjuk ellenőrizni, ahol az alkalmazandó tápegység kiválasztása után a beépíteni kívánt lámpatestek száma mellett, az egyéb eszközök mennyiségét is meg kell adnunk (a Bluetooth gateway-es interfészt alapból tartalmazza a kalkuláció, mert arra mindenképpen szükség van). Az eredményt egyértelműen mutatja a számoló felület. Ha túllépjük a korlátokat, akkor szét kell bontanunk az alkalmazást két vonalra.

https://a.beg-luxomat.com/hu/szolgaltatasok/beg-dali-vonaltervezo/

Fontos megjegyezni, hogy a DALI-LINK vonalak egy nagyobb, összefogott DALI rendszerbe nem integrálhatók be a későbbiek során sem! Az ilyen irányú igényekről, egyéb lehetőségekről a későbbiekben még lesz szó.

Több helyiség kezelése egy alkalmazáson belül

Néhány kisebb iroda, esetleg tantermek együtt történő kezelése, egy DALI vonalon lehetséges a korlátokon belül. Ebben az esetben irodánként, termenként határozhatjuk meg az automatikus működés feltételeit, paramétereit, illetve a nyomógombbal végezhető beavatkozásokat. Mindezt egyetlen csatlakozási ponton, a Bluetooth-képes nyomógomb interfészen keresztül, okostelefon vagy tablet segítségével.

Helyiségenként is alkalmazhatunk relé kimenetet – mozgásfüggő működtetéssel, akár meghúzás és elengedés késleltetés együttes beállításával – a hűtés-fűtés rendszer kapcsolásához.

Nagyobb előadó vagy multifunkciós terem világításvezérlése

Ha egy nagyobb előadóteremről van szó, vagy éppen egy olyan helyiségről, amelynek eltér az alapfunkciója (pl.: étkező) és az esetenkénti felhasználási módja (időnként előadás, vetítés, rendezvény), akkor szintén nagyon jó megoldás a DALI-LINK. Ekkor az alapvető működéshez meghatározott igények mellett (mozgás- és fényfüggő automatikus világításszabályozás zónákra, csoportokra bontva a természetes fénytől függően, esetleg egyszerű kézi fel- és ledimmeléssel) – külön kezelőtérben elhelyezett – nyomógombok segítségével az aktuális felhasználáshoz előre meghatározott és felprogramozott jeleneteket tudunk behívni. Természetesen az egyéb lehetőségek itt is rendelkezésre állnak, úgymint relé modulok alkalmazása gépészeti rendszer működtetéséhez vagy éppen nem szabályozott világítási körök kapcsolásához.

Minden funkciót és paramétert bármikor, utólag is módosíthatunk a B.E.G. DALI-LINK applikáció segítségével.

Későbbi bővítés, rendszerbe integrálás lehetőségei

A DALI-LINK vonaltervezővel történő ellenőrzésénél megjegyeztük, hogy a korlátok túllépése esetén szükséges szétbontani az alkalmazást két vonalra, de ezek nem fűzhetők össze vagy nem integrálhatók egy nagyobb, épületszintű DALI rendszerbe.

Ugyanakkor, ha a későbbiekben mégis felmerül az igény egy nagyobb rendszer kiépítésére, amibe a meglévő DALI-LINK alkalmazásunkat szeretnénk integrálni, akkor KNX irányba van erre lehetőség!

Ebben az esetben a meglévő konfigurációnkat megtarthatjuk, csupán a tápegységet kell kicserélnünk a B.E.G. DA64-230/KNX REG típusú KNX/DALI gateway-ére, és innentől kezdve a gateway KNX oldalán már is be tudjuk integrálni az épületautomatikai rendszerbe. Ennek megfelelően a KNX buszon keresztül, ETS szoftveren, egy gyártmányspecifikus, szabadon letölthető DCA segítségével tudjuk programozni a DALI oldalon lévő eszközöket és funkciókat!

DALI-LINK integrációja KNX rendszerbe – topológia

Ezzel a megoldással viszont már meglehetősen kiszélesítettük a lehetőségeinket, hiszen egy KNX rendszer segítségével számos egyéb megoldás is kialakítható a távoli elérést és egyéni vizualizációt (B.E.G. ViSTATION modul alkalmazásával) ideértve.

Egyéb alkalmazási területek

A DALI-LINK nem csak irodai területeken, de ipari környezetben is kiválóan alkalmazható, hiszen a magaspolcos raktárakhoz kifejlesztett GH érzékelőcsalád, az 5 és 14 méter közötti szerelési magasság lehetőségével ezt tökéletesen biztosítja számunkra. Így akár raktárban, akár egy gyárüzemben hasznosíthatjuk a beáramló természetes fényt, valamint kihasználhatjuk a DALI-LINK újra csoportosítást, átprogramozást kínáló rugalmasságát.

© B.E.G. Brück Electronic GmbH © stock.adobe.com/ilietus © stock.adobe.com/ilietus

Mindezt tehetjük annak tudatában, hogy a programozást a kivitelező vagy akár az üzemeltető is elvégezheti, hiszen az applikáció ingyenes, bárki által letölthető, így a későbbi módosítások sem jelentenek plusz költséget és kötöttséget a végfelhasználó számára.

Ekler Attila
B.E.G. Hungary Kft

Borítókép: © B.E.G. Brück Electronic GmbH

B.E.G.Világítástechnika

Hozzászólás

A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.

Facebook-hozzászólásmodul