A 2022. 04. 01-i hatállyal a 266/2013. korm. r. kiegészült egy új jogosultsággal az „AVT-vel” (Audio-vizuálsi rendszerek tervezése). Az AVT önálló jogosultság létrehozásával az érintett szakmai tagozatok egyet értenek. Kívánatos, hogy az ezen a területen dolgozók:
- rendelkezzenek kamarai tagsággal és jogosultsággal;
- szakmagyakorlásukat, képzésüket és érdekérvényesítésüket önállóan más jogosultságoktól függetlenül is képviselhessék.
A jelenleg hatályos jogszabályi szövegbe – álláspontunk szerint – bizonyos szempontból túlzó, az eredeti céllal ellentétes feltételek is bekerültek. Ezek módosítására javasaltot tettünk és bízunk azok lehető leggyorsabb javításában. A jogszabály módosításáig azonban együtt kell élnünk a jelenlegi szövegezés adta keretekkel, ezért kívánjuk közreadni az alábbi állásfoglalásunk.
Állásfoglalásunk célja, hogy minden jelenleg AV tervezéssel foglalkozó szakmagyakorlónk kellő biztonsággal folytathassa a területen a tevékenységét, még abban az esetben is, ha BsC végzettséggel rendelkezik. (A jogszabály e témában történő módosításával kapcsolatban kiemelten fontosnak tartjuk, hogy az AVT megszerezhető legyen BsC jogosultsággal is!)
Felhívjuk azonban a szakterületen dolgozó kollegáink figyelmét, hogy a fentiek alapján arra kell számítsanak, hogy a AV tervezés témaköre teljesen leválasztásra kerül az „Épületvillamossági” tervezéstől, és a jövőben ezen a területen csak az AVT jogosultsággal lehet majd jogszerűen AV tervezési tevékenységet folytatni
Állásfoglalás az audiovizuális rendszerek és berendezések tervek készítéséről
Az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013 (VII.11.) Korm.rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 2022. április 1-jei módosítása során új jogosultságként született meg az AVT kódjelű, „Audiovizuális rendszerek tervezése szakterület” (a továbbiakban: AVT) elnevezésű tervezési jogosultság.
Tekintettel arra, hogy az AVT jogosultság keretében végezhető tevékenységek részben közös halmazt alkot a V kódjelű, „Építményvillamossági tervezési szakterület” (a továbbiakban: V) jogosultsági tevékenységgel, Magyar Mérnöki Kamara Akusztikai Tagozata és Elektrotechnikai Tagozata az alábbi álláspontot fogalmazza meg.
- Az AVT jogosultág a Korm. rendeletben leírt tartalma szerint kizárólag az audiovizuális rendszerek és berendezések tervezésére terjed ki.
- A V jogosultság Korm. rendeletben leírt tartalma a tagozatok véleménye szerint az audiovizuális rendszerek és berendezések tervezését is magában foglalja.
- A Tagozatok javaslata, hogy a Korm. rendelet módosításáig, valamint a jogosultságok pontos határainak tisztázásáig az audiovizuális rendszerek és berendezések terveit mind az AVT, mind a V kódjelű jogosultságokkal készíthetők legyenek.
Összefoglalva: a Korm. rendeletben szereplő jogosultsági leírások pontosításáig a Magyar Mérnöki Kamara Akusztikai Tagozata és Elektrotechnikai Tagozata álláspontja szerint az audiovizuális tervek mind az AVT, mind a V jogosultsággal elkészíthetők.
Budapest, 2022. augusztus 26.
Borsiné Arató Éva elnök Magyar Mérnöki Kamara Akusztikai Tagozat |
Sárosi Csanád elnök Magyar Mérnöki Kamara Elektrotechnikai Tagozat |
Az állásfogalalás az MMK oldalán is elérhető.