Ezek a szempontok változó súllyal jelennek meg attól függően, hogy a villamos vezetékrendszer elhelyezése hol (az épület mely részén) történik, és hogy mi a vezetékrendszer funkciója, és ennek a változatosságnak megfelelően fogalmaznak meg követelményeket a jogszabályok és szabványok is.
Ez az oka annak, hogy az MSZ HD 60364-4-42 az MSZ 13207 szigorú feltételeket támasztanak a menekülési útvonalak kábelezésével kapcsolatban. Tűzesetek során a menekülés és a mentés lehetőségét nagymértékben befolyásolja a menekülési útvonalak hő- és füstmentessége, ezért az Országos Tűzvédelmi Szabályzat előírja, hogy milyen tűzvédelmi jellemzőjű építményszerkezetek építhetőek be az épületek ezen részein. Az említett szabványok tulajdonképpen ugyanezt a korlátozást integrálják a villamos berendezés létesítésére vonatkozó követelményrendszerbe.
E szempontok alapján – nagy vonalakban – két lehetőség adódik a vezetékrendszerek menekülési útvonalon történő elhelyezésére, amint azt a Villamos TvMI B. mellékletének 2.6. szakasza is kifejti:
- speciális kábelek használata (hogy a kábel égésekor korlátozott legyen a hő- és füstképződés, illetve a lángterjedés), vagy
- normál kábelek használata, amelyeket a környezettől (a menekülésre szolgáló térrészektől) megfelelő tűzállósági teljesítményű szerkezetek választanak el.
A követelményeket teljesítő speciális kábelek használata problémás, elsősorban azért, mert az ehhez rendelkezésre álló kábelek választéka rendkívül szűkös, így a gyakorlatban lényegében az elválasztás az egyetlen alkalmazható megoldás. Ennek több módja is van, melyek közül az egyik az, hogy a kábelek olyan, gyári csatorna-elemekből összeállított ún. tűzvédelmi kábelcsatornában kerülnek elhelyezésre, amelynek fala igazolt módon képes a tűzvédelmi jellegű elválasztást biztosítani. Az e célra szolgáló termékek tehát a belső tűzhatás ellen nyújtanak védelmet, belülről kifelé. Ezt azért kell hangsúlyozni, mert vannak olyan kábelcsatornák is, amelyek a külső tűzhatástól védik a bennük elhelyezett kábeleket, kívülről befelé. Ezek a tűzálló kábelcsatornák, melyeket tűzálló kábelrendszerek kialakításához lehet felhasználni. A kétféle kábelcsatorna használatának célja nagyon eltérő, ennek megfelelően vizsgálati módszerük, sőt megfelelőségük igazolásának módja is. Ebből következően az a kábelcsatorna, amely alkalmazható az egyik célra, nem biztos, hogy alkalmazható a másik célra is.
Az OBO számos olyan tűzvédelmi megoldást kínál, amely a villamos kivitelezéshez kapcsolódik. A tűzálló kábeltartó-szerkezetek, tűzgátló tömítések mellett különböző, ún. tűzvédelmi kábelcsatornák is megtalálhatóak a kínálatban. A könnyűbeton-szerű hőszigetelő anyagból készült OBO PYROLINE Con® kábelcsatornák (lásd borítóképen) sajátossága, hogy mind a külső, mind a belső tűzhatás ellen képesek védelmet nyújtani, ezáltal alkalmazhatóak tűzálló kábelrendszer kialakításához és a kábelrendszer menekülési útvonalon történő elhelyezéséhez is, anélkül, hogy speciális kábelek alkalmazására lenne szükség. A kábelcsatorna természetesen rendelkezik a szabályos és jogszerű alkalmazáshoz szükséges Tűzvédelmi Megfelelőségi Tanúsítvánnyal (tűzálló kábelrendszer kialakításához) és teljesítménynyilatkozattal (a kábelrendszer menekülési útvonalon történő elhelyezéséhez).
Az itt bemutatott termékek az OBOTS anyagkiíró szoftverben is megtalálhatóak, a menekülési útvonalakon alkalmazható tűzálló kábelcsatornák TS0518 – TS0522, a tűzálló kábelcsatornák pedig TS0523 – TS0527 azonosítóval.
További információval az OBO Vevőszolgálat áll az érdeklődők rendelkezésére:
OBO Bettermann Ker. Kft.
Tel.: 06 (29) 349-000
e-mail: info@obo.hu
Borítóképen: Az OBO PYROLINE Con® univerzális tűzvédelmi kábelcsatorna, amely alkalmas tűzálló kábelrendszer kialakítására, és arra is, hogy a menekülési útvonalat megóvja a csatornán belül elhyezett kábelek tüze esetén.