Otthon elég csak kitekernünk a kábelt, csatlakoztatni a hálózati dugaljba (hétköznapi nevén: konnektorba) és hagyjuk, hogy az éjszaka folyamán töltse az autónkat.
Az e-autókhoz kapott töltőberendezések hátránya, hogy lassúak. Többnyire 1 fázisról töltik az autó akkumulátorát, 10-16 A-rel. Szemléltetésül egy átlagos 10 A-s töltővel, egy éjszaka (10 óra) alatt csupán 100-150 kilométernyi távolság megtételére elegendő „üzemanyagot” tudunk az autónkba „tankolni”.
Viszont könnyen megeshet, hogy nem áll ennyi idő a rendelkezésünkre, hogy feltöltsük autónkat. Ekkor kerülnek képbe a fali töltők. Ezek mindamellett, hogy sokkal gyorsabbak, jóval biztonságosabbak és hatékonyabbak is, mint az egyszerű konnektoros megoldások.
A fali töltő kiválasztása
Jó néhány árulkodó jel utalhat arra, hogy egy fali töltő nem megfelelő minőségű. Az egyik ilyen ismertetőjel lehet az, hogy a fali töltőnek van-e harmadik független féltől származó tanúsítványa (pl. TÜV). Amennyiben nincs, akkor lehetőleg kerüljük el. Érdemes figyelni például azt is, hogy van-e a töltőben DC szivárgó-áram érzékelés. Emellett ügyeljünk arra, hogy a fali töltőnek legyen alacsony- és túlfeszültség-védelme, valamint leválasztó reléje.
A fali töltő telepítése során mire érdemes figyelmet fektetni?
Tudnunk kell, van-e az otthoni hálózatunkon elegendő szabad kapacitás. Ezt szakember segítsége nélkül is meg tudjuk vizsgálni. Elég csak belenéznünk a villanyóra szekrénybe, és ellenőrizni, hogy hány Amperes leoldási értékű kismegszakítók vannak beszerelve. Ha nincs szabad kapacitás, akkor sem kell lemondanunk az otthoni töltés kiépítéséről. Az áramszolgáltatónál jelezhetjük hálózatbővítési igényünket és a mérőszekrényben elhelyezett plombák megbontására jogosult szakemberek majd elvégzik a megszakítók cseréjét, valamint a szükséges áramszolgáltatói bővítést. Ha ez nem történik meg, a rendszerben túlterhelés keletkezik, ami leveri a biztosítékot, sőt, rosszabb esetben kigyulladhatnak a szűk keresztmetszetű kábelek a nagyfokú terhelés miatt.
Miért jó döntés a fali töltő használata?
Ahogy fentebb is írtunk róla, ezzel a megoldással egy sokkal gyorsabb töltés valósítható meg. Attól függően, hogy mekkora az elektromos autóba szerelt inverter, az egyébként több mint 10 órás töltési idő akár 2-3 órára is redukálható.
Az ABB Terra AC fali töltő kiváló ár-érték aránya miatt lett az egyik legsikeresebb és legnépszerűbb otthoni töltőállomás világszerte, globálisan eddig több mint 800 000 darab került értékesítésre.
Megvásárolható egyfázisú (3,7 kW / 1x16 A-es vagy 7,4 kW / 1x32 A-es) és háromfázisú (11 kW / 3x16 A-es vagy 22 kW / 3x32 A-es) változatban is. A készülék IP54-es és IK10-es védelemmel van ellátva, valamint Type 1-es és Type2-es töltő kábellel vagy aljzattal is rendelhető.
Ajánlás: otthoni felhasználásra a legjobb választás egy töltőkábellel rendelkező verzió, amit elegendő kényelmesen levenni a fali töltőről és már tölthetjük is vele autónkat. A töltés befejeztével pedig csak vissza kell raknunk a töltőre és nincs is más teendőnk.
Mielőtt otthoni fali töltőt vásárolnánk, tegyük meg az első lépést és vizsgáljuk meg, hogy melyik berendezés lenne számunkra a legpraktikusabb. Olvasson tovább az otthoni autó töltés utólagos kiépítéséről a lenti gombra kattintva!